Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu de crestere copil pentru tatic pfa.
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu de crestere copil pentru tatic pfa.

Situatia noastra este urmatoarea: Eu (mama) am ccc pana la 2 ani . In 13 aprilie copilul implineste 2 ani, iar mie ccc mi se termina cu o luna mai devreme , adica in 13 martie, iar restul de 1 luna trebuie sa intre tatal in ccc ( 13 mart- 13 apr). Tatal este intreprindere individuala , iar intrebarea este cum ar trebui procedat d.p.d.v. al documentatiei? Pana acum am intrebat da Asistenta sociala si la Finante si ne-au raspuns diferit( intr-o parte ca se suspenda activitatea pe 1 luna iar in cealalta parte ca nu ).
Deci care ar fi pasii pentru ca tatal sa beneficieze de ultima luna din ccc ramas? Multumesc
1. Tatal copilului poate beneficia de concediu crestere copil (CCC) si indemnizatia aferenta cu conditia suspendarii uneia dintre activitatile care au stat la baza stabilirii dreptului la indemnizatie.

2. Daca singura activitate a tatalui este intreprinderea individuala atunci trebuie sa suspende activitatea acesteia pentru o luna de zile.

3. - Parerea mea este ca tatal sa renunte la a mai intra in CCC pentru o luna de zile.
- Timpul pierdut cu suspendarea si reluarea activitatii intreprinderii individuale si cheltuielile necesare nu merita efortul.