Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vanzare/mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vanzare/mostenire

Buna ziua. Doresc sa stiu daca parintii pot vinde unuia dintre copii (sunt 4), un teren , fara acordul celorlalti? Sau pot sa faca acte de mostenire fara a fi informati ceilalti ?
Da, se poate ca parintii sa vanda un teren pentru unul dintre copii pentru ca este bun in proprietatea lor, iar de mostenire nu putem discuta pana in momentul in care o persoana nu decedeaza.
Buna ziua,
Parintii pot vinde, sigur, fara acordul dv.
Pot face si "acte de mostenire" (depinde aici la ce va referiti mai exact) dar fara a dezmostenii pe ceilalti...
Pot sa vanda fara probleme, actele de mostenire pot fi atacate de ceilalti mostenitori.Vanzarea trebuie sa fie pur si simplu, fara sarcina(uzufruct viager,intretinere etc.) deoarece vanzarea cu o sarcina va putea fi atacata de mostenitorii rezervatari.
Oricine, parinte sa nu, poate sa faca absolut ce doreste cu bunurile pe care le are in proprietate.
Parintii, in cazul dvs, sunt propietari si pot vinde unuia dintre copii, sau unui strain, in nici o situatie nu au nevoie de informarea sau aprobarea copiilor lor.