Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cum se imparte casa lasata mostenire?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cum se imparte casa lasata mostenire?

As dori sa intreb cum se imparte casa lasata mostenire? Sotia este decedata, ramin 5 copii si sotul supravietiutor. Am inteles ca sotului supravietuitor revine 1/4 din casa. Cum se face partajul intre cei 5 frati si 1/4? Este o casa cu 2 etaje, 4 camere, o bucatarie de vara, si un teren de aprox 800 m2. Ce revine fiecaruia? se face in functie de metrii patrati?? Multumesc anticipat
se face in fucntie de mai multe.
Casa a fost facuta in timpul casatoriei cu sotul supravietuitor?
da, casa a fost facuta impreuna cu sotul supravietuitor, in timpul casatoriei, pe terenul difunctei.
Atunci sotul supravietuitor va avea 5/8 din constructie si 1/4 din teren ca urmare a dezbaterii succesiunii. Cei 5 copii vor avea din teren 3/20 fiecare si din constructie vor imparti toti vota de 3/8 adica 3/40 fiecare. Partajul se face cu atribuirea citelor unuia singur daca bunul nu este dezmembrabil. Aveti fiecare o cota din tot nu in mp.
va multumesc