Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... expertiza contabila dosar penal
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

expertiza contabila dosar penal

Buna ziua, recent am fost numita expert contabil în efectuarea unei expertize financiar-contabile într-un dosar penal de către IPJ. Am primit adresa cu obiectivele expertize si solicitarea să înaintez un decont cu valoarea taxei pe care o percep pentru efectuarea acestei expertize. Dacă mă poate ajuta cineva cu un model de decont. Vă mulțumesc frumos și vă doresc o zi frumoasă!
Nu exista un model prestabilit.
In decont treceti onorariul pe care il solicitati la care adaugati taxele si impozitele pe care le platiti la stat pentru venitul incasat drept onorariu pentru aceasta expertiza.
Total decont trebuie sa contina si cheltuielile dvs. (care se adauga la onorariu solicitat plus taxe si impozite) pentru efectuarea expertizei (cheltuieli de deplasare, diurna, cazare plus cheltuieli cu materiale achizitionate - hartie si cartuse pentru imprimanta, copiere la xerox diverse materiale necesare pentru expertiza, corespondenta, etc., plus 10 % din onorariul solicitat care se retin de catre BLETJ ca fond pentru MJ).