Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Nota de fundamentare a onorariului de expertiza si ...
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Nota de fundamentare a onorariului de expertiza si deviz

Buna ziua
Unde as putea gasi un exemplu) model )pentru Nota de fundamentare a onorariului de expertiza si deviz?Sunt incepatoare
Decontul de cheltuieli se completeaza dupa modelul pe care il gasiti la Biroul local pentru expertize tehnice judiciare de pe langa tribunal si reprezinta nota de fundamentare a onorariului definitiv.
In stabilirea onorariului definitiv trebuie sa aveti in vedere - onorariul provizoriu stabilit de instanta de judecata la numirea expertului, cheltuielile efectuate pentru transport (benzina pentru masina proprie - 7,5 l/ 100 Km x nr. Km parcursi x pret benzina/ l - sau dupa caz pret bilet pe mijloc de transport pentru decontare), cazare (cunatum chitanta ) si diurna (maxim 25 lei/ zi), cheltuieli pentru intocmire raport (hartie, cartus imprimanta, xerox, etc.), apreciere volum de munca (lei/ ora) pentru realizare expertiza. Sa tineti seama de taxele si impozitele pe care le platiti la stat pentru onorariul incasat si de cei 10 % din valoare onorariu definitiv (fara cheltuieli) pe care il opreste MJ.
Gasiti date importante pentru un incepator aici: www.avocatnet.ro/forum/discu...
Multumesc mult