Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... incredintare copil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

incredintare copil

Buna ziua,
Sunt mamica unui copil de 1 an si jumatate. Tatal copilului exista(din pacate doar in acte). Nu suntem casatoriti.De altfel nici nu ne intelegem, nici nu locuim impreuna. As vrea sa obtin custodia permanenta a copilului , cu toate drepturile ce se cuvin(pensie alimentara, etc). Tatal copilului este in strainatate , cu o bursa oferita de statul englez( urmeaza sa se si angajeze, tot acolo). Nu vine decat pentru operioada de doua saptamani si asta o data la 6-8 luni /pe an.In prezent copilul sta la parintii tatalui lui, si asta nu dinlipsade bani pentru o bona ci din cauza experientei neplacute cu o bona. As dori va rog sa stiu care sunt sansele mele de reusita pentru a obtine custodia permaneneta a copilului si bineinteles cum isi va obtine copilul dreptull la pensie alimentara daca tatallui practic nu munceste si este bursier.
Va multumesc!
promovati in instanta cerere de incredintare a minorului si fixarea pensiei de intretinere in favoarea minorului. Aveti sanse mari de reusita.