avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1139 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pamantul in arenda poate fi vandut?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pamantul in arenda poate fi vandut?

Buna ziua,
Ma intereseaza daca pamantul dat in arenda cu contract, poate fi vandut pe timpul derularii contractului. Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: trandafir2 , moderator 14:32, 25 Februarie 2016
Poate fi vandut cu respectarea contractului de arenda. Adica cel care cumpara va prelua contractul.
Da, poate fi vandut, cu respectarea contractului de arendare si mai ales cu respectarea dreptului de preemptiune al arendasului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sunt nevoit sa vand pamantul celui care il are in arenda ? robyfm3 robyfm3 Buna ziua. Am cateva ha de pamant pe care le-am vandut unei persoane, alta decat arendasul, la acelasi pret. Nu l-am vandut arendasului pt ca trebuia sa astept ... (vezi toată discuția)
Contractul de arenda poate bloca vanzarea ? dory.na dory.na Buna ziua, Ma confrunt cu o problema.Am incheiat cu un " nene " un contract de arendare al unui teren agricol,conform acestui contract acel "nene" are drept ... (vezi toată discuția)
Teren arendat cu probleme europe europe Sunt PFA platitor de TVA Am în arendă de la X persoană fizică o suprafata de teren pe perioada 2009-2019. În anul 2011 am primit o notificare de la X ca ... (vezi toată discuția)