Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pamantul in arenda poate fi vandut?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pamantul in arenda poate fi vandut?

Buna ziua,
Ma intereseaza daca pamantul dat in arenda cu contract, poate fi vandut pe timpul derularii contractului. Va multumesc.
Poate fi vandut cu respectarea contractului de arenda. Adica cel care cumpara va prelua contractul.
Da, poate fi vandut, cu respectarea contractului de arendare si mai ales cu respectarea dreptului de preemptiune al arendasului.