Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... vecini galagiosi
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

vecini galagiosi

Buna ziua,
Am o problema in legatura cu vecinii care stau deasupra apartamentului nostru.Sunt chiriasi(din cate stiu fara contract legal) si de aproape 2 ani (de cand el are o noua prietena) o tin numai in scandaluri.Ei vin acasa la ore tarzii(este cava"cantaret"rom) 1,2 noaptea si incep scandaluri si batai intre el si sotia sa.De exemplu azi dimineata au inceput pe la ora 4.20 ,facand asa mare galagie ca ne-au trezit din somn,ca de obicei.Sotul meu a vorbit cu vecinul de cateva ori,si tot a zis ca nu se mai repeta(scandalurile).Dar deja ne-am saturat de ei.Ce se poate face?Administratorul blocului daca primeste plangare impotriva lor poate sa ia ceva masuri?
Si eu sunt in aceeasi situatie, am 2 studenti deasupra, fate si sora, carora le vin prieteni in vizita, rad, bat din picioare, alearga prin casa, se aud sticle ciocnindu-se, si asta dupa 1-2 noaptea. Aseara au facut baie de la 1:30 la 3:30, baia fiind fix langa dormitor deci m-am trezit crezand ca am uitat sa inchid robinetul.
Am chemat plitia, nu au dat drumul la usa. Nu cred ca a venit nimeni a doua zi sa ii amendeze, eu cred ca 500ron amenda sunt banii lor de cheltuiala de la parinti pe toata luna. Am incercat sa vorbsc cu proprietara si nimic, nici nu-mi mai raspunde la telefon. Am apelat la administratorul blocului care mi-a zis ca el nu are ce sa faca. Am vorbit frumos cu cei 2 chiriasi, si nimic, mi-au zambit si si-au cerut scuze si, cand au inchis usa, s-au pus pe ras.
Voi apela iar la politie, eu ma gandeam ca trebuie sa faca galagie mare ca sa le dea amenda, dar daca spuneti ca simpla mea plangere poate atrage o amenda, voi suna de fiecare data. Si voi incerca cu politistul de sector, nici nu stiu sigur cum ajung la el, dar probabil trebuie sa ma duc la sectia de politie de care apartin si aflu acolo.
Sunt obosita constant, dorm 3-4 ore o data la 2 zile, deja am probleme de sanatate (si nu numai dureri de cap si vedere proasta, ci analize iesite prost din cauza oboselii), si chiar munca imi e afectata (capacitatea de concentrare). Si toate astea din cauza a 2 copilandri de 18-9 ani...
Ce ne facem cu vecinii care-si pun parchet laminat, cel mai adesea neizolat fonic, si care iti toaca marunt nervii zi de zi, noapte de noapte? Ce ne facem cand acestia isi muta mobila, scaunele permanent pe parchetul fara covoare, merg incaltati, tropaie, scapa obiecte pe jos facandu-te sa-ti doresti sa pleci de acasa duminica la ora 6 dimineata, cand altii poate se odihnesc dupa o saptamana de munca? Si mie imi este afectata capacitatea de concentrare, de comunicare cu colegii si eficienta la serviciu si n-as vrea sa ajung in situatia sa fiu perceputa drept o persoana incapabila sau slab pregatita din cauza vecinilor care nu ma lasa sa ma odihnesc. Desi altii considera ca e normal sa faca ce doresc la ei in casa si sa sfideze regulile elementare de convietuire, prin asta eu sunt privata de un drept de-al meu, acela de a ma odihni in propria casa. Pe masura ce nesimtirea si prostia romanilor ia amploare, se simte din ce in ce mai acut nevoia unei legi clare si neinterpretabile, care sa ne protejeze de cei certati cu bunul simt care ne compromit sanatatea psihica dar si fizica.
Aceeasi problema cu scapatul lucrurilor pe jos, alergatul prin casa, tropaitul, rasul isteric, aruncatul zarurilor pe gresie, mutatul pianului (ca sincer nu stiu ce ar putea muta sa faca un asemena zgomot), o am si eu.
Aseara am sunat la 112 pt perturbarea linistii publice, am fost transferata la Politie unde mi-a raspuns un individ care mai-mai sa-mi dea o palma (de ar fi putut): "Ia uite dom'le, nu mai are voie omul sa bea o bere si sa vorbeasca in casa lui!" Stupefiata, am incercat sa ii explic ca nu beau doar o bere si vorbesc ca oamenii, ci ca fac ca toate animalele si eu nu ma pot odihni 3 zile pe saptamana ca lumea. Iar o serie de mistouri: "Si ce vreti sa facem don'soara? Sa nu mai alsam oamenii sa rada la ei in casa?" Eu iar incerc sa intervin.. La care urmeaza replica finala: "Nu pentru asta a fost creat 112!! Buna seara!!" Si mi-a inchis telefonul in nas.
Nu doresc sa comentez acest lucru, spune multe despre politia romana; eu una mi-am pierdut treptat increderea in tot ce tine de stat, administratii publice etc etc. Eu sunt unul din cetatenii al caror vot a fost pierdut pe viata prin asemenea lipsa de interes fata de cetatenii platitori de taxe si impozite.
Pasul urmator: prietenul meu, uramarind scena, s-a dus la cei de sus, i-a bagat si i-a scos, aia au incremenit (mentionez ca sunt 2 studenti de 18 ani, cu 2 prieteni in vizita, mititei si pirpirei), si-au cerut scuze.. Si apoi nu le-am mai auzit gura toata seara!! Daca mai fac, aplic aceeasi metoda. Daca riposteaza, aplic metoda cu sigurnata din tablou electric. Daca acela a fost raspunsul politiei, solutia e luat problema in mainile proprii...
E absurd. Aici este indolenta si nesimtirea operatorului care v-a raspuns. Se pare ca de modul in care isi fac treaba acesti oameni nu se intereseaza nimeni. Daca cel care v-a raspuns are impresia ca e platit ca sa stea pe banii contribuabililor deci si ai dvs se inseala. Sfatul meu este sa va duceti la sectia de politie de care apartineti si sa faceti o reclamatie scrisa pntru care sa solicitati numar de inregistrare. In locul dvs i-as fi dat urmatoarea replica: Daca mata doar te faci ca muncesti si dormi pe banii statului si acest lucru nu te afecteaza cu nimic in ceea ce priveste locul de munca, pentru mine lucrurile nu stau la fel. Eu nu-mi permit sa ma duc obosita la serviciu din cauza vecinilor si din cauza ca mata nu-ti faci datoria si sa gresesc date si cifre, pt ca am raspundere mare iar a gresi nu-mi este permis.
Cam aceeasi problema: de mai bine de 3 ani deasupra inchiriaza la mica intelegere la tot felul de indivizi care nici nu stau un an plin. Stau intr-un bloc de garsoniere unde se aude cam totul noaptea chiar daca e deschis incet televizorul. Apartamentul de deasupra a fost vândut unora din provincie si... proprietarul (fiul lor) e un pusti care prefera sa stea la camin decat acolo. Si-au pus usa de metal si termopane crezand ca nu se mai aude nimic dar eu aud totul dedesubt prin pereti. Si nu numai eu si cei de alaturi dar astia vorbesc numai pe la colturi... Mai nou, se aduna acolo ca la program de bar pana dimineata, arunca lucruri de podeaua de beton care imi dau seama ca nu-i acoperita cu nimic, hohotesc, se alearga pe la 1-2 noaptea, se cearta la bautura, fac baie pe la 3, se striga, vorbesc ca pe camp etc etc. Mi-am stricat peretii batand, imi raspund si ei cu batai si ii aud apoi razand... se amuza pe socoteala si nervii altora facandu-le acelasi program! Ultima oara m-am dus sus pe la 2 noaptea si le-am spus ca data viitoare vin cu politia. Eram f. nervos. Incercasem sa adorm de vreo 10 ori... Niste puslamale cu tupeu, mi-au raspuns ca fac ce vor in casa. Apoi a fost ceva liniste dupa care spre dimineata au inceput sa se certe. Asa raspuns da si proprietarul ca face ce vrea la el in casa, inclusiv la administratie. I-am avertizat nu numai ca o sa ii gaseasca fara forme legale dar si cu Fiscul. Probabil ca nu inteleg ce inseamna sa stai legal si intr-un bloc nenorocit (iar daca stai la mica intelegere, cel putin sa nu faci pe nebunul!). Am fost la politistul de proximitate care si-a notat problema urmand sa vina acolo pe viitor. Din cate inteleg, pot da telefon la politie numai cand e chef sus sa se auda pana in strada?!? Eu cand m-am dus la usa si am sunat, nu s-a mai auzit nimic pe moment! Deci cum vine asta, altfel as fi eu raspunzator ca ii chem degeaba?!? Dar sa vina sa vada ce se aude la mine pe la 2-3 noaptea! Si stau si ma intreb: cand guvernul la ora actuala nu mai are de unde sa scoata bani in criza, de ce lasa economia asta subterana sa infloreasca, cea a inchiriatului la mica intelegere? Eu lucrez numai tura de noapte la stat si ajung acasa dupa 14 ore, iar impozit imi ia cam jumatate din salariu. Alti strang din aceste afaceri murdare sute de mii de euro pe an fara sa plateasca nimic statului! Am ajuns sa ma afecteze nervos si in timpul zilei situatia asta. Nu mai spun ca noptile cand nu lucrez, parca stau la panda sa le aud pasii si astept ce va urma: acum o sa miste niste lemne sau picioare de pat stricat pe podea, pe la 1 noaptea, o sa scape ceva care suna a pietre rostogolite, o sa inceapa sa rada ca istericii sau o sa-si umple cada pe la 3? etc... Am vazut intr-o alta tara tot in UE ca exista reglementari clare intre cel care inchiriaza si chirias, de ex. cat sa plateasca si cand poate sa il dea afara. Nimeni nu poate jongla cu preturile si nici sa aiba chriasi la mica intelegere. Totul se face acolo cu acte in regula. La noi, dupa ce ca stau si fara forme legale, isi mai bat joc si de ceilalti. Eu stau acolo de 16 ani,se stie cine sunt daca se intampla ceva, dar astia ar putea fi si infractori, nu? Pt. ca nimeni nu ii verifica cine sunt, e suficient sa plateasca intretinerea si gata, mersi, am rezolvat problema...