Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Executor Judecatoresc sau ANRP ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Executor Judecatoresc sau ANRP ?

Am o sentinta civila definitiva si irevocabila pentru un teren in baza Legii 10, teren ce nu mai poate fi restituit in natura. "Tribunalul obliga primaria sa emita dispozitie prin care sa propuna masuri in echivalent sub forma de puncte"
Rugamintea ar fi daca poate cineva sa ma lamureasca unde trebuie sa ma adresez Am auzit mai multe pareri Executor Judecatoresc sau la Comisia Centrala pt. stabilirea Despagubirilor de la ANRP ?
Multumesc anticipat
În baza unei cereri scrise şi înregistrată la primăria respectivă, verificaţi dacă primarul a emis dispoziţia prin care propune reparaţia în echivalent prin puncte, aceasta urmând a fi transmisă A.N.R.P.
Hotărârea judecătorească definitivă la care faceţi referire trebuie pusă în executare de primarul localităţii în termen de 30 zile de la rămânerea definitivă a hotărârii.
Dacă hotărârea obligă primarul, iar acesta nu se conformează de bună voie dispoziţiilor instanţei în termenul arătat, treceţi la etapa executării silite apelând la executorul judecătoresc competent, cu cerere expresă de a fi amendat primarul cu 20% din salariul minim brut pe economie pe zi de intarziere (conf. art.24 alin. (2) din Legea 554/2004), iar dacă dvs. aveţi pretenţii aveţi posibilitatea de a cere penalităţi.

Privitor punctelor care reprezintă măsurile reparatorii în echivalent, unde 1 punct = 1 leu, veţi constata cu stupoare că un teren sau o locuinţă poate fi evaluat/ă în baza unor expertize legale la echivalente derizorii, de genul 2000 puncte !
Însă aşteptaţi comunicarea deciziei ANRP privind punctele realizate, care aceasta o puteţi ataca în instanţă dacă vă nemulţumeşte.

Succes!
Niunin Tiberiu, Consilier juridic
Va multumesc mult de tot pentru deosebita dvs. amabilitate