Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... succesiune
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

succesiune

buna ziua.
suntem 2 surori care acum, dupa ce a murit si tatal nostru, vrem sa facem succesiunea. deoarece ne-am inteles intre noi cu impartirea bunurilor imobile, putem ca certificatul de mostenitor sa fie punctual, pe fiecare in parte , cu ceea ce ne-am hotarat noi ca ne revine? nu ramane nimic din masa succesorala neatribuit uneia din noi.
sau trebuie intai certificat de mostenitor cu toate bunurile imobile si apoi acte de donatie intre noi doua? adica taxe de 2 ori?
multumesc.
Buna ziua,
Va veti prezenta in fata notarului si veti arata care sunt bunurile fiecareia in parte.
Acesta va inceheia cerificatele de mostenitor aratand care sunt bunurile care intra in patrimoniul fiecareia. Nu trebuiesc alte contracte de donatie.