Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Stare de Recidiva
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Stare de Recidiva

Exista posibilitatea ca procurorul sau judecatorul sa declare scoatere de sub urmarire penala sau ceva asemanator pentru o situatie de recidiva, prima fapta conducere sub influenta alcool pedepsita cu 1 an inchisoare cu suspendare si 3 ani incercare si a doua fapta conducere cu numere rosii expirate de 3 zile? Multumesc!
Avand in vedere faptul ca ati comis o alta fapta penala in timpul termenului de incercare, este putin probabil sa obtineti o solutie de clasare sau de renuntare la urmarirea penala.
Intrucat a doua fapta a fost savarsita cu intentie, se va retine recidiva si, ca atare,este posibil sa nu obtineti o solutie de clasare sau renuntare la urmarirea penala.
Nu se va retine recidiva postcondamnatorie ci pluralitatea intermediara.

O situatie favorabila ar fi in cazul in care nu ati fi propietarul masinii.