Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie alimentara

buna ziua,
as vrea si eu sa ma lamuresc in privinta pensiei alimentare, dar sa va spun despre ce este vorba.
Fata sotului meu are 19 ani, a terminat liceul si s-a inscris la Facultatea Danubius din Galati la drept zi (facultatea este particulara, plateste 1700lei /an) nu a sustinut nici un examen luandu-se in seama media de la bacalaureat 7.20 50% si media celor patru ani de liceu-50%; intrebarea mea este mai platim pensia alimentara in continuare. Conform carei legi ?
Va multumesc foarte mult
Daca in hotararea in baza careia sotul platea pensia de intretinere scrie ca aceasta se plateste "pana la majorat" sotul poate sista plata pensiei. Majorul aflat in continuarea studiilor trebuie sa introduca actiune in instanta prin care sa solicte stabilire pensie intretinere major si sa-si dovedeasca nevoia. Va primi pensie pana la finalizarea studiilor, dar nu mai tarziu de 26 ani.
pensia alimentara se plateste pana la terminarea studiilor ( la zi ) , respectiv varsta de 26 de ani .
doar daca persoana respectiva in favoarea careia a fost instituita plata pensiei de intretinere urmeaza cursuri fara frecventa sau la distanta , si intre timp se angajeaza se poate dispune sistarea pensiei de intretinere .