Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Forme de angajare fara plata?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Forme de angajare fara plata?

Buna ziua, am urmatoarea situatie:
Un candidat pentru postul de mecanic auto in service, inainte de a fi angajat, este dispus sa vina o luna sa invete, fara a fi platit, apoi sa se incheie CIM pentru plata prestatiei.
As dori sa va intreb ce forma legala de angajareneremunerata exista, dar totusi sa fie si firma in legalitate, fiindca nu as dori sa se inteleaga ca vrem sa il platim la negru. El nu vrea sa fie platit in prima luna,este dispus sa invete si sa capete oarece experienta. Va rog sa-mi spuneti ce variante legale exita?
Nu exista asa ceva prevazut in legislatie, forme de angajare fara plata.

Societatile comerciale nu pot incheia contracte de voluntariat.

In speta, se poate incheia un c.i.m. pe durata determinata de o luna , cu timp partial sau norma intreaga.