avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 734 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CONCEDIERE
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CONCEDIERE

Buna ziua
va rog ma puteti ajuta
pe 01.04.2016 vom inchide un magazin din motive financiare(astazi am fost anuntata), in acest magazin lucreaza 3 angajati, unul din cei trei oameni are contractul pe perioada determinata, contractul expira de drept pe 13.03.2016;
perioada de preaviz pt concediere ar fi 04.03.2016-31.03.2016(20 zile lucratoare), in acest caz trimit notificarea si pt angajatul caruia ii expira contractul sau il incetez de drept ?
ma gandisem si la varianta sa ii fac prelugirea contrctului prin act aditional pana pe 02.04.2016 sau prelungirea pana pe 01.04.2016? si ulterior incete de drept si astfel azi sa ii trimit si lui notificarea de concediere si decizia de concediere
se poate?
in acest caz poate beneficia si el de salariu compensatoriu?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:52, 4 Martie 2016
Un angajator trebuie sa concedieze un angajat pentru neindeplinirea sarcinilor de serviciu in mod repetat si sustragerea unor bunuri. Ma intrebam daca se poate evita cercetarea disciplinara.
Se poate evita cercetarea disciplinara in situatia in care angajaturlisi da demisia sau solicita incetarea .ci.m. cu acordul partilor.

Sub sanctiunea nulitatii absolute, desfacerea disciplinara a contractului individual de munca, nu poate fi dispusa mai inainte de efectuarea unei cercetari disciplinare prealabile.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Somare depunere demisie utilizatornou_2014 utilizatornou_2014 Buna ziua, Sora mea este angajata la o banca pe un post de recuperator creante de 11 ani. Pe fiecare luna au targeturi, enorm de mari de indeplinit, din ce ... (vezi toată discuția)
Contract perioada determinata danacristina danacristina Buna ziua, Am fost in somaj in perioada 01.08.2009-31.08.2010 iar acum sunt salariata la o firma unde lucrez pe perioada determinata de la 01.09.2009 ... (vezi toată discuția)
Cerere de demisie fara preaviz lary_mary85 lary_mary85 buna seara vreau sa-mi dau demisia la zi dar nu stiu cum sa fac cererea avand in vedere ca eu trebuie sa ma intorc la munca pe data de 22 din concediu de ... (vezi toată discuția)