Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Acordare prima jubiliara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Acordare prima jubiliara

Buna ziua,
Va rog mult sa ma lamuriti cu privire la urmatoarea speta: Un fost angajat al unei societati, care avea prevazut in CCM acordarea unui premiu jubiliar si care indeplinea aceste conditii in anul 2013, nu a primit premiul respectiv ptr. ca societatea avea o situatie financiara precara. In anul 2016 acesta a decedat iar dupa deces sotia formuleaza o cerere prin care solicita premiul jubiliar.
INTREBARE: Poate solicita sotia acest drept? Angajatorul poate invoca prescierea dreptului intrucat s-au implinit 3 ani in ianuarie 2016 de cand fostul angajat avea dreptul la acordarea acestuia.Va rog mult sa imi spuneti un punct de vedere...
Angajatorul nu poate invoca asa ceva, intrucat legea se refera la dreptul la actiune in instanta si nicidecum la posibilitatea de a solicita asa ceva unui angajator.

In 2013, s-a decis ceva cu acordarea acelei prime ... de exemplu, s-a suspendat plata acesteia, s-a renuntat la plata ei ?
Da. S-a stabilit printr-o hotarare a Consiliului de administratie amanarea la plata a primei jubiliare...pana conditiile financiare permit acordarea acesteia.Dar, in situatia in care angajatorul nu plateste prima jubiliara si sotia fostului angajat actioneaza societatea in instanta, angajatorul poate invoca prescriptia dreptului la actiune? Cum ar trebui sa procedeze angajatorul in aceasta situatie ?
Sotia are obligatia de a depune certificatul de mostenitor? Precizez faptul ca fostul angajat are si o fiica...
In instanta , sotia trebuie sa faca dovada ca este mostenitoare, iar angajatorul poate invoca prescriptia dreptului la actiune.
Multumesc.