Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozitarea cladirilor in care se desfasoara ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozitarea cladirilor in care se desfasoara activitate economica

Va rog frumos sa ma lamuriti in legatura cu o situatie: Sunt PFA, sediul acestuia este la tatal meu acasa. Nu desfasor activitatea la sediu si nici nu deduc cheltuielile. Activitatea o desfasor in apartamentul unei persoane la care ii platesc chirie, dar nici de aici nu imi deduc cheltuielile si nici nu locuieste nimeni in el.
O sa vina impozit mariat la tata acasa? Dar la dna in care stau in chirie?
Eu trebuie sa depun declaratie la impozit, dar propietarea apartamentului?
Va rog frumos sa ma lamuriti pt ca citesc in mai multe locuri variante diferite.
Multumesc frumos!
Atât tatăl dvs cât și persoana care v-a închiriat apartamentul trebuie să depună declaratii conform Modelului 2016 - ITL

Citiți acest articol:
www.avocatnet.ro/content/art...

Multumesc din suflet!
Am citit si articolul si va rog sa imi confirmati daca am inteles bine: daca nu imi deduc cheltuielile nici de la sediul si nici de la locul unde imi desfasor activitatea insemna ca nu o sa se calculeze impozit majorat la nici una din proprietati?
Da, așa prevede proiectul de modificare şi completare a Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 227/2015