Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Dosar pentru impozitul pe cladiri cu activitatea doar ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Dosar pentru impozitul pe cladiri cu activitatea doar la terti

Ce cuprinde dosarul pentru stabilirea impozitului pe cladiri daca la ORC apare sediu social si punct de lucru, dar activitatea se desfasoara doar la terti si nu se deconteaza utilitatile pe firma

Buna ziua,

1.Am inregistrat sediul social si punctul de lucru intr-o garsoniera, cum reiese si din Certificatul Constatator de la Registrul Comertului. Dar niciodata nu am desfasurat activitate acolo, ci la terti si nu am decontat niciodata utilitati pe firma. Activitatea o desfasor la terti, ca si consultant imobiliar. Garsoniera a fost tot timpul doar locuinta.
Ce formular complectez pentru impozitul pe garsoniera?

2.De asemenea, trebuie sa modific contractul de comododat? Deoarece acum 4 ani, cand l-am facut, am specificat in acesta ca va fi sediu social, punct de lucru si se vor deconta utilitatile, desi acest lucru nu s-a intamplat niciodata si nici nu se va intampla.

3. De asemenea, pe vechiul contract de comodat, eram proprietari ai garsonierei si ai firmei eu si sotul meu, din ianuarie 2016, am devenit doar eu proprietara a garsonierei, prin separatie de bunuri, iar sotul meu a ramas doar asociat in firma. Trebuie sa fac si pentru aceasta situatie un nou contract de comodat, in care doar eu am ramas proprietara garsonierei, iar in firma sunt cu sotul meu, in procente egale, 50%-50%?

4.Noul contract de comodat trebuie inregistrat cumva la Registrul Comertului?
Multumesc
1.Veți completa declarația model 2016, ITL 001
Citiți și acest articol:
www.avocatnet.ro/content/art...

2.Da, în care veți specifica că se transferă dreptul de folosință cu titlu gratuit- fără deducerea cheltuielilor cu utilitățile-.

3.Da.

4.Da.

Multumesc frumos pentru raspunsuri. O zi placuta!