Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Infiintare SRL, unul dintre asociati este plecat din ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Infiintare SRL, unul dintre asociati este plecat din tara

Buna ziua,

Am inceput demersurile de infintare ale unui S.R.L cu doi asociati. Unul dintre asociati locuieste in afara tarii.

Se poate realiza acest lucru fara a fi nevoie ca el sa vina in tara? Se pot prelua specimenele de semnaturi la consulat/ambasada sau exista si alte variante?

Mutumesc!
Asociatul care locuieste in strainatate isi poate da specimenul de semnatura si declaratia la consulat. Nu este nevoie sa se prezinte in tara, puteti sa ii trimiteti actele sa le semneze prin posta.
Revin pentru ca nu mi-e clar un lucru.

Care sunt actele pe care trebuie sa le semneze asociatul plecat din tara? Actul constitutiv este suficient? Pentru acest lucru mai este nevoie de prezenta sa la un consulat?

Multumesc!