Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... aprobari necesare pentru amenajari interioare?
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

aprobari necesare pentru amenajari interioare?

Buna seara!

Eu si sotul meu ne aflam in situatia de a amenaja o casa veche pe care am mostenit-o. Precizez case afla intr-o curte comuna si face parte dintr-o constructie de 3 case, ca sa zic asa, fiecare impartita in 2 camere, baie si bucatarie. am inceput amenajarile interioare in regie proprie, iar proprietarul din mijlocul imobilului se opune. Ameninta cu reclamatii la primarie, etc.
Intrebarea mea este: avem nevoie de autorizatii si aprobari pentru amenajari interioare? Mentionez ca toate aceste amenajari se fac dupa autorizatia de constructie initiala. Dar, de la aceasta autorizatie, s-au mai construit in interiorniste ziduri care nufigureaza pe plan. Si pe acestea dorim sa le dam jos.
Credeti ca vom avea probleme in cazul in care se face reclamatie la primarie?

Va multumesc pentru raspuns
In cazul in care modificati structura de rezistenta sau compartimentarea spatiului de locuit, asa cum ati mentionat anterior, atunci sunt incidente prevederile art. 3 din lege si va trebuie autorizatie de construire.
In cazul in care veti construi fara aceasta iar vecinul va reclama, sunteti pasibil de amenda si de obligarea la demolarea constructiilor edificate ilegal. ;)