Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie cu preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie cu preaviz

Salut,
Am contract de munca pe o perioada de 6 luni cu 4ore/zi. Contractul va expira pe 31martie 2016. Daca imi dau demisia, va trebui sa mai vin la munca si in preaviz, si daca da cat timp?

Multumesc
Buna seara,
Da va trebui sa veniti la lucru si in preaviz, pana cel tarziu la data expirarii contr de munca.
Durata preavizului este cea mentionata in contr de munca si nu poate fi mai mare de 20 zile lucratoare.
Angajatorul poate renunta la termenul de preaviz, integral sau doar la o parte din el.
Multumesc,

Preavizul nu este de 2saptamani pentru full time si nu se e mai mic pentru part time? Mai ales ca eu mai am 3saptamani pana imi expira contractul.
Preavizul este cel mentionat in c.i.m., Codul Muncii nu face distinctie privind termenul de preavizul in functie de timpul de munca - norma intreaga sau timp partial.
Multumesc.
20 zile scrie in contract.

Dar ma intreb, daca pana la sf lunii mai sunt 3saptamani, cu 2zile de concediu sa presupunem ca ajungem la 2saptamani,daca imi dau demisia, vin 20 zile, adica vin la munca chiar daca imi expira contractul?

Ciudata lege mai avem...
Puteti sa nu veniti lak munca in perioadfa de preaviz,/ insa in acest caz riiscati desfacerea disciplinra a c.i.m.