Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... preaviz demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

preaviz demisie

Buna! As vrea sa stiu cat sta un angajat part-time(lucrez cu jumatate de norma, 10 zile pe luna, 8 ore pe zi) in perioada de preaviz. La locul de munca, pare ca nimeni nu stie sa imi explice cat trebuie sa stau in preaviz. Am inteles ca sunt 20 de zile de preaviz, dar din cate am inteles va trebui sa fiu la full time in aceasta perioada.
Legea prevede ca pe durata preavizului c.i.m. isi produce toate efectele...astfel ca, durata timpului de munca in perioada de preaviz este cea mentionata in c.i.m. ...

De exemplu, daca in c.i.m. timpul de munca este de 8 ore/zi , in lipsa unor dispozitii contrare timpul de munca pe perioada preavizului va fi tot de 8 ore/zi.
Si in cazul in care a fost adaugat un act aditional care schimba durata muncii de la 8 ore la 4 ore, dar fara a se face vreo precizare despre preaviz, c.i.m are aceeasi valoare?