Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... micsorare pensie de intretinere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

micsorare pensie de intretinere

se poate micsora pensia de intretinere din urma, din octombrie 2015, sau de la data la care depune cererea, adica a depus in februarie 2016??
multumesc
Orice tip de modificare a pensiei de întreținere se aplică începând cu data când se depune cererea la registratura judecătoriei..
Dacă se va aproba, micșorarea se va aplica din februarie în cauza dumneavoastră.
Instanța poate pronunța reducerea pensiei de întreținere de la data formulării cererii, nu înainte de acest moment.