avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1251 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... micsorare pensie de intretinere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

micsorare pensie de intretinere

se poate micsora pensia de intretinere din urma, din octombrie 2015, sau de la data la care depune cererea, adica a depus in februarie 2016??
multumesc
Cel mai recent răspuns: Adrian ALBU , Avocat 16:12, 7 Martie 2016
Orice tip de modificare a pensiei de întreținere se aplică începând cu data când se depune cererea la registratura judecătoriei..
Dacă se va aproba, micșorarea se va aplica din februarie în cauza dumneavoastră.
Instanța poate pronunța reducerea pensiei de întreținere de la data formulării cererii, nu înainte de acest moment.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Timp prea mult pentru modificarea pensiei de intretinere cipair cipair Buna ziua . Am o nelamurire . De ce dureaza asa de mult modificarea unei pensii de intretinere ? Am depus cerere de recalculare in iulie 2015 ... (vezi toată discuția)
Micsorare pensie de intretinere Marian777 Marian777 Venitul meu net a scazut incepand cu luna Ianuarie 2014. In luna decembrie 2014 am introdus o cerere de ,, Micsorare pensie intretinere\'\'. Ce sanse am ... (vezi toată discuția)
Nelamurire plangere prealabila carlitosbest carlitosbest Sumar: - În data de 12 februarie 2015 am facut o petiţie către AVP Iaşi pentru problema mea cu care ma confrunt cu anumite instituţii. - În data de 27 ... (vezi toată discuția)