Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Evacuare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Evacuare

Am cumparat un apartament, iar fostul proprietar intarzie plecarea invocand diverse motive (data plecarii a fost stabilita in contractul de vanzare/cumparare). Care sunt caile legale de evacuare a acestuia?
Daca aveti prevazuta ca si clauza in contract faptul ca pentru neexecutare a obligatiilor puteti interveni prin executor atunci mergeti la executorul judecatoresc, daca nu .... la instanta de judecata.
Il dati in judecata solicitand evacuarea!
Atasati la cerere contractul de vanzare -cumparare !
In prealabil puteti sa il notificati prin executorul judecatoresc sa parasesca apartamentul!B-)
daca contractul de vanzare-cumparare a fost incheiat in mod valabil , iar fostul proprietar refuza sa paraseasca imobilul, notificati-l in prealabil prin executorul judecatoresc.
daca refuza puteti introduce actiune in instanta pentru evacuare . solicitati si plata cheltuielilor de judecata pe care le veti face .