Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Concubinaj, cum pot face acte de coproprietate pe o ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Concubinaj, cum pot face acte de coproprietate pe o casa care inca nu este achitata

Buna ziua! Am si eu o intrebare. Traiesc in concubinaj de 5 ani, acum 4 ani sotul meu a achizitionat un apartament in care locuim, in rate. Pe actul de vanzare-cumparare este trecut doar el. mai avem de platit 6 ani de rate, dar sotul meu acum se gandeste ca intr-un fel sa ma treaca si pe mine in acte pt a nu venii rudele sale la mostenire in cazul in care lui i se intampla ceva. el neavand copii, doar copilul cu care am venit eu in aceasta relatie. Intrebarea este: cum putem face ca si eu sa devin co-proprietar al acestui imobil. Va multumesc, anticipat. O zi frumoasa va doresc
simplu, cu un act de vanzare sau donatie catre dvs prin care deveniti coproprietar. va trebui probabil si acordul bancii.
Nu-i asa de simplu, ca-i simulat. Depinde daca ati contribuit cu bani la rate sau nu.
E fezabil si un testament, depinde ce alte rude mai are in viata acum.
Mentionez: apartamentul nu este in totalitate achitat, este cumparat de la administratia fondului imobiliar. La rate contribuim amandoi, nu suntem cu banii separat. cat despre rude este vorba despre surorile sale dintre care una dintre ele este si girantul. Dupa cate stiu o donatie poate fi atacata in instanta. el vrea ca intr-un fel sa devin co-proprietar.