Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Mod calcul impozit dividende 2016
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Mod calcul impozit dividende 2016

Buna,

Din 2016 conform cod fiscal impozitul pe dividende este de 5%, insa nu am gasit concret modalitatea de calcul detaliat.
Caz concret, daca societatea a acumulat profit sa zicem din 2012, dar nu a scos dividende pana acum, dar intentioneaza acum in 2016, (se face o hot. AGA acum in 2016), se va putea calcula 5% impozit si pt dividendele revenite aferent anilor trecuti ( 2012-2013-2014)?

Multumesc
Daca dati in acest an hotarare a aga de distribuire a profitului din anii precedenti (ramas nerepartizat) ca dividende, atunci aplicati 5%.