avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 138 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Mod calcul impozit dividende 2016
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Mod calcul impozit dividende 2016

Buna,

Din 2016 conform cod fiscal impozitul pe dividende este de 5%, insa nu am gasit concret modalitatea de calcul detaliat.
Caz concret, daca societatea a acumulat profit sa zicem din 2012, dar nu a scos dividende pana acum, dar intentioneaza acum in 2016, (se face o hot. AGA acum in 2016), se va putea calcula 5% impozit si pt dividendele revenite aferent anilor trecuti ( 2012-2013-2014)?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 15:50, 8 Martie 2016
Daca dati in acest an hotarare a aga de distribuire a profitului din anii precedenti (ramas nerepartizat) ca dividende, atunci aplicati 5%.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dividend marcucarolina marcucarolina Buna dimineata, Va rog sa-mi spuneti daca pentru dividendele repartizate ptr.anul urmator trebuie sa retin si sa platesc impozit. Va ... (vezi toată discuția)
Dividende aylyn87 aylyn87 Buna ziua, Am nevoie urgent de un raspuns pentru urmatoarea problema: Cand s-a aprobat situatiile financiare aferente anului 2014 profitul realizat a ... (vezi toată discuția)
Pierdere contabila microintreprindere simina_anca simina_anca Pana in 2009 societatea a fost platitoate de impozit microintreprindere, in 2010 platitoare de impozit pe profit, in 2011 din nou microintreprindere. In 2009 ... (vezi toată discuția)