Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Mai pot primi bonurile de masa pe ultima luna de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Mai pot primi bonurile de masa pe ultima luna de munca

Am lucrat la o firma care a hotarat sa se debaraseze de mine prin acordul partilor. In fiecare luna primeam bonuri de masa. Mi s-a dat salariul si mi s-a spus ca voi primi si bonurile de masa mai tarziu. A trecut ceva timp si n-am mai fot sunat pentru a-mi ridica bonurile de masa. Poate renunta angajatorul sa-mi mai dea bonurile de masa, pe care le primeam pana acum?
Bonurile de masa in baza a ce act intern se cordau, c.i.m., c.c.m. sau reg.intern?
nu stiu exact. Sa inteleg ca exista diferente intre modurile in care se acorda bonurile de masa?
Fiecare societate îşi are propriele reguli în ceea ce priveşte acordarea bonurilor de masă.
NU este o obligaţie a angajatorului să vi-le dea.
Uitaţi-vă pe fluturaşul de salariu din luna respectivă să vedeţi dacă v-au fost imozitate sau nu aceste bonuri. Dacă v-au fost impozitate trebuie să le primiţi.
Da, exista diferenta .
1. Daca acordarea bonurilor de masa este prevazuta in unul din documentele mentionate anterior, atunci angajatorul are obligatia sa vi le acorde .

2. Daca acordarea bonurilor de masa nu este prevazuta in unul din documentele mentionate anterior, atunci angajatorul nu are obligatia sa vi le acorde.