Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Accident de munca
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Accident de munca

Buna seara
azi am primit de la angajator pv de cercetare al AM, cu viza ITM, pv in care s-a propus mustrare scrisa a mea, pe motivul a nu am anuntat de indata seful direct. Seful direct a fost anuntat in 2 ore de la producerea accidentului. Poate fi considerat un timp rezonabil?As avea vreo sansa in instanta?
Nu am primit inca FIAM. Unde pot contesta acest PV? La ITM care a dat avizul sau direct in instanta (tribunal sau Judecatorie?). Ce termen am de contestare?
Multumesc frumos
Puteti contesta PV de cercetare AM la ITM, in conditiile in care puteti justifica credibil, intarzierea cu 2 ore a anuntarii angajatorului.
La sfarsitul PV scrie termenul de contestare si unde puteti face contestatia.
Legea ssm nr. 319/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare mentioneaza:
-art. 26 Orice eveniment, aşa cum este definit la art.5 lit. f), va fi comunicat de îndată angajatorului, de către conducătorul locului de muncă sau de orice altă persoană care are cunoştinţă despre producerea acestuia.
Formularea "de indata" nu poate fi considerata in 2 ore.
la finalul pv nu este precizat unde pot contesta acest act si nici termenul de contestatie!!!!!!.poate fi considerat pv nul de drept ???? deorece nu se precizeaza acest lucru?
Procesul verbal de cercetare se intocmeste in conform celor precizate in norme metodologice de aplicare a Legii 319/2006 aprobate prin HG 1425/2006 unde nu exista o astfel de prevedere privind termenul sau modul de contestare.
Pentru contestatie trebuie sa solicitati emitentului sau autoritatii ierarhice superioare , in termen de 30 de zile de la data comunicarii actului, revocarea, in tot sau in parte, a acestuia.
Apoi daca nu sunteti multumit de rezultat va puteti adresa instantei de contencios-administrativ, in conformitate cu prevederile din Legea nr. 554/2004, a contenciosului administrativ
inspectorSSM, utilizator