avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 873 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Factura incarcata la intretinere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Factura incarcata la intretinere

Buna ziua,
Sunt proprietarul unui apartament din Pitesti, iar din luna Ianuarie 2016 pe lista de cheltuieli de intetinere a aparut o rubrica noua,, Contributii finante 7,9 lei pentru fiecare apartament", care pana acum nu a fost.
Colegii de serviciu si alti administratori au zis ca la ei nu apare acea rubrica.
Intrebata administratora pt. ca este o doamna ce inseamna, raspunsurile au fost:
- Contributii CAS pentru cei doi angajati: administrator si femeie de serviciu;
- Ca lor nu li s-a marit salariul din anul 2009;
- Ca puteti sa ma reclamati unde vreti voi.
Salariu administrator este de 5 lei/camera, iar femeie serviciu 2 lei/camera.
Din tabelul afisat la avizier reiese ca: administratorul si femeia de serviciu incaseaza salariu [brut].
Presedintele si cenzorul au aprobat acel tabel semnand pe el, daca au semnat ei?
Nu cumva este o ilegalitate a administratorului?
Este corect cea ce face?
Ce se poate face in acest caz?
Majoritatea locatarilor au platit fara sa intrebe ceva, sau sa se uite pe tabel.
Am facuta poza la tabel, dar nu pot sa-l atasez.
Cel mai recent răspuns: ceau , utilizator 07:29, 11 Martie 2016
daf22 a scris:
In acest salariu brut nu este inclus si CAS-ul?

Salariul brut include o parte din contributii si impozitul. O alta parte a contributiilor sunt peste acest salariu brut.
Plecand de la cifrele dumneavoastra presupunem ca aveti 50 de apartamente, cei doi angajati pot avea un salariu brut de 1133 lei (impreuna). In mana primesc doar 843 lei (impreuna) deoarece 290 lei li se retin. Iar asociatia mai calculeaza inca 262 lei contributii si vireaza la stat total suma de 552 lei contributii si impozit. Astfel cheltuiala toatala a asociatiei ajunge la 1395 lei.

Asociatia are trebui sa repartizeze acea suma de 1395 lei pe cota parte indiviza si nu pe numar de apartamente. Sumele astfel repartizate pot fi apropiate de sumele afisate de dumneavoastra.




Ultima modificare: Vineri, 11 Martie 2016
Adriantot, moderator
Eu cred ca administratorul dvs face in felul urmator. Pe lista de plata pune Brutul iar pe colana cu contributii finante pune taxele pe care le achita asociatia. Am mai vazut un asemenea mod de calcul. Ar fi ideal sa aiba pe o coloana salariu cu toaate taxele calculate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Presedinte asociatie de proprietari ginacosti ginacosti Va rog sa-mi spuneti daca presedintele unei As.de Proprietari poate sa preia din atributiile administratorului care este femeie,problemele de mici ... (vezi toată discuția)
Salarii-criterii de repartizare mitzmi mitzmi Cum se repartizeaza salariul (sau conventia) pentru \"femeia de serviciu\", pe nr.persoane sau pe cota indiviza? Poate com. exec., presedintele, adunarea... ... (vezi toată discuția)
Ce taxe și impozite plătește o asociatie de proprietari pentru femeia de serviciu și administrator? petre1981 petre1981 Bună ziua! Pe lista de întreținere apare pe luna februarie la cheltuieli 1925 lei la administrator, are contract 2h/zi și 1780 la femeia de serviciu, are ... (vezi toată discuția)