Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Factura incarcata la intretinere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Factura incarcata la intretinere

Buna ziua,
Sunt proprietarul unui apartament din Pitesti, iar din luna Ianuarie 2016 pe lista de cheltuieli de intetinere a aparut o rubrica noua,, Contributii finante 7,9 lei pentru fiecare apartament", care pana acum nu a fost.
Colegii de serviciu si alti administratori au zis ca la ei nu apare acea rubrica.
Intrebata administratora pt. ca este o doamna ce inseamna, raspunsurile au fost:
- Contributii CAS pentru cei doi angajati: administrator si femeie de serviciu;
- Ca lor nu li s-a marit salariul din anul 2009;
- Ca puteti sa ma reclamati unde vreti voi.
Salariu administrator este de 5 lei/camera, iar femeie serviciu 2 lei/camera.
Din tabelul afisat la avizier reiese ca: administratorul si femeia de serviciu incaseaza salariu [brut].
Presedintele si cenzorul au aprobat acel tabel semnand pe el, daca au semnat ei?
Nu cumva este o ilegalitate a administratorului?
Este corect cea ce face?
Ce se poate face in acest caz?
Majoritatea locatarilor au platit fara sa intrebe ceva, sau sa se uite pe tabel.
Am facuta poza la tabel, dar nu pot sa-l atasez.
daf22 a scris:
In acest salariu brut nu este inclus si CAS-ul?

Salariul brut include o parte din contributii si impozitul. O alta parte a contributiilor sunt peste acest salariu brut.
Plecand de la cifrele dumneavoastra presupunem ca aveti 50 de apartamente, cei doi angajati pot avea un salariu brut de 1133 lei (impreuna). In mana primesc doar 843 lei (impreuna) deoarece 290 lei li se retin. Iar asociatia mai calculeaza inca 262 lei contributii si vireaza la stat total suma de 552 lei contributii si impozit. Astfel cheltuiala toatala a asociatiei ajunge la 1395 lei.

Asociatia are trebui sa repartizeze acea suma de 1395 lei pe cota parte indiviza si nu pe numar de apartamente. Sumele astfel repartizate pot fi apropiate de sumele afisate de dumneavoastra.

Adriantot, moderator
Eu cred ca administratorul dvs face in felul urmator. Pe lista de plata pune Brutul iar pe colana cu contributii finante pune taxele pe care le achita asociatia. Am mai vazut un asemenea mod de calcul. Ar fi ideal sa aiba pe o coloana salariu cu toaate taxele calculate.