Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... INCADRARE GRAD HANDICAP
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

INCADRARE GRAD HANDICAP

Persoana cu Boala celiaca/Intoleranta la gluten se incadreaza la vreun grad de handicap? Cunoasteti cazuri?
Numai comisia de expertiza medicala persoane cu handicap are competenta sa analizeze documentele medicale ,eventual sa dispuna investigatii suplimentare pentru actualizare afectiune,stadiu afectiune astfel incat la final sa dispuna oportunitatea eliberari de decizie/certificat de incadrare in grad de handicap
Contactati comisia de expertiza medicala din cadrul primariei locale,programati verificare si depunere dosar
ok, multumesc frumos, credeam ca sunt anumite afectiuni care se incadreaza, bineinteles in functie de gravitatea cazului.
Exista normative medicale speciale in baza carora comisia de expertiza medicala analizeaza documentele medicale,investigheaza stadiul actual al afectiunilor, pentru a se putea constata existenta afectiunii ,a se dispune incadrarea in grad de handicap si eliberarea documentelor aferente