Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Recurs (proces verbal amenda rutiera)
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Recurs (proces verbal amenda rutiera)

Buna ziua,
Am primit amenda rutiera, am contestat procesul-verbal, am pierdut pe fond si am facut apel, se pare ca mi s-a respins si apelul.

Acum as vrea sa fac recurs, in ce termen pot sa fac recursul? Am vazut doar pe site ca s-a respins, inca nu am primit nimic acasa....ar trebui sa primesc hotararea si dupa aceea sa fac recurs, nu? Recursul trebuie facut doar pentru motive de drept, pentru nelegalitate, nu?
Veti primi o hotarare DEFINITIVA. Recursul, contestatia in anulare, revizuirea, sunt cai extraordinare de atac, bine definite in lege in ceea ce priveste conditiile de admisibilitate de principiu.
Mi-e greu sa cred ca v-ati putea califica catre recurs sau catre orice alta cale extraordinara.
ContSters257745, utilizator
Da, asa scrie, ca este definitiva.
Asta inseamna ca nu mai am nicio cale de atac? Nu mai pot face recurs?
FeliciaVincze, utilizator
[ link extern ]

Procedura pe care o invocati dvoastra, fond-apel-recurs, nu mai e valabila de cativa ani buni. Practic aveti o singura cale ordinara de atac, apelul. In urma acestuia rezulta o hotarare definitiva care include, practic, si irevocabilitatea care se putea obtine inainte, prin eventuala apelare la recurs.
ContSters257745, utilizator
In speta dvs singura cale de atac prevazuta de lege este apelul si in vechea reglementare nu exista decat judecata in 2 grade de jurisdictie fond si recurs (fara apel),
Multumesc, am citit motivele, dar nu am gasit termenul in care se poate face recurs si de cand incepe sa curga el (de la primirea hotararii acasa?)

Acum am observat tot ce ati scris.
Deci nu mai pot face nimic.

Multumesc frumos pentru raspunsuri!
FeliciaVincze, utilizator