Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Diferenta de teren intre documente si aria efectiv ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Diferenta de teren intre documente si aria efectiv masurata

Noul proprietar , cu care de curand ma invecinez , detine in realitate ( cf cadastru si intabulare dupa spusele sale ) o suprafata cu cca 10-15% mai mare decat aceea din actul sau de proprietate ( contract v-c , incheiat intre acesta si mostenitorii defunctului meu vecin ) .
La momentul vanzarii , cadastrul a fost realizat pe baza vechiului gard comun , gard care a fost construit partial in interiorul suprafetei mele , pe baza intelegerii verbale anterioare dintre mine si vecinul raposat .
Din masuratorile mele , din suprafata mea lipseste practic diferenta care se regaseste la noul proprietar ; la randul meu , detin act de proprietate ( mostenire ) , cadastru si intabulare .
In urma solicitarii de a regla aceasta diferenta prin relocarea gardului , am fost refuzat sub pretextul ca nu exista nici o suprapunere intre terenurile din cele 2 cadastre .
Cum pot verifica acest lucru , contesta si reobtine diferenta de teren care mi se cuvine , cf actului meu de proprietate ?
Va multumesc .
promovand o actiune in revendicare in instanta ,in care parat e vecinul...