Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... pontaj electronic
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

pontaj electronic

este legal pontajul electronic?
Nu exista niciun text de lege care sa interzica un astfel de pontaj.

Conform art.119 C.mun., angajatorul are obligaţia de a ţine evidenţa orelor de muncă prestate de fiecare salariat şi de a supune controlului inspecţiei muncii această evidenţă ori de câte ori este solicitat.

In practica, evidenţa orelor de muncă prestate de fiecare salariat se ţine de căre angajator prin intermediul foii colective de pontaj sau a condicii de prezenta.