Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... depasire linie continua
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

depasire linie continua

Buna ziua,

Mi-a fost aplicata o sanctiune - amenda contraventionala si supsendarea permisului 30 de zile pentru o depasire in loc interzis (mai exact revenirea pe banda pe linie continua - dubla discontinua pe sensul opus).

era si semn si linie continua (dubla, dar discontinua pe sensul opus).

Am mare nevoie de masina in aceasta perioada si nu imi sunt suficiente cele 15 zile. as vrea sa contest PV-ul in instanta chiar daca stiu ca nu am sanse sa se solutioneze favorabil pentru mine.

Va rog, daca puteti sa imi spuneti ce risc in cazul in care merg in instanta - mi se poate modifica sanctiunea la 60 de zile + obligativitate examen? sau ce poat sa mai adauge - cheltuieli de judecata?

Multumesc!
Nu o sa adauge nici zile in plus de retinere a permisului, nici cheltuieli de judecata, pentru ca intampinarile sunt facute prin jurist si nu isi pun cheltuieli.
Buna ziua,
Nu riscati nimic
Daoar ca o sa pierdeti niste bani reprezentand taxa de timbru.
Incercati totusi sa va formulati o aparare cat mai buna pentru a avea un minim castig de cauza.
Solicitati probe cu fotografii, etc.
Va multumesc pentru raspunsuri!

au martor (si imi pare rau ca o sa il cheme si pe el) - si eu sunt constient ca am gresit si vreau sa imi asum - nu folosesc masina decat foarte rar, deci cele 30 de zile nu ar fi foat o problema in mod obisnuit,. insa acum este o situatie delicata in familie si trebuie sa pot pleca la orice ora din Bucuresti in alta localitate.
am sa platesc amenda (in ceel 24 de ore) pentru a avea 50%. si apoi am sa depun contestatie + cerere de grefa. sa imi pot lua inapoi permisul - taxa de timbru si taxa judiciara nu depasesc 5RON. deci nu sunt pierderi.

considerati ca nu trebuie sa platesc cei 200ron (amenda) in 24ore ?
ma gandesc ca voi plati 400 dupa decizie...

Multumesc!
florinH, utilizator
Taxa judiciara de timbru este de 20 de Lei conform OUG 80 / 2013.