Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Prelungire CCC si indemnizatie copil cu handicap usor
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Prelungire CCC si indemnizatie copil cu handicap usor

Buna ziua
Am o problema privind prelungirea CCC si a indemnizatiei pana la 3 ani pentru copil incadrat in grad de handicap usor.
Copilul implineste 2 ani pe 15 martie, am facut dosarul pentru prelungire CCC toate bune si frumoase pana mi s-a spus ca in cazul gradul de handicap usor nu beneficiez de indemnizatie ci doar de la grad de handicap mediu in sus.
Imi prelungeste CCC pana la 3 ani dar nu imi plateste indemnizatie.
Am ciiti in OUG 111/2010 ;"(4) Pentru copilul cu handicap concediul pentru cresterea copilului se acorda pana la implinirea de catre acesta a varstei de 3 ani, iar indemnizatia aferenta se acorda in cuantum de 75% din media veniturilor nete realizate pe ultimele 12 luni si nu poate fi mai mica de 600 lei si nici mai mare de 3.400 lei. "
Aici spune copil cu handicap fara a preciza usor/ mediu/ grav.
Ei sustin ca ar fi ceva ordonanata in care spune ca doar de la handicap mediu se da indemnizatie dar nu spn care ar fi aceasta ordonanta...
Ce pot sa fac in aceasta situatie?
1. Din Normele de aplicare a OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor:

Art. 9.
(1) In situatia in care, dupa alegerea optiunii de concediu de catre persoana indreptatita, copilul/copiii este/sunt incadrat/incadrati in grad de handicap, dreptul prevazut la art.2 alin.(2) din ordonanta de urgenta se acorda de la data emiterii certificatului de incadrare in grad de handicap, daca cererea este depusa in termen de 60 de zile de la aceasta data. Daca cererea este depusa dupa termenul mentionat, dreptul se acorda de la data depunerii cererii.

2. Nu exista nici un act normativ care sa spuna ca trebui ca trebuie sa fie vorba neaparat de grad de handicap mediu sau grav.

3. - Cine v-a spus asa ceva: de la serviciu sau de la Primarie?
- Indiferent cine v-a spus sa va arate si textul de lege care precizeaza asa ceva.

4. Dvs. depuneti cererea de prelungire a CCC pana la varsta de 3 ani si atasati o copie dupa certificatul de handicap.
Va multumesc pentru raspuns...
Cei de la Agentia Judeteana de Pati si cei de la Directia de Asistenta Comunitara.
Am tot intrebat care e cadrul legal si dau din umeri..tot imi spun ca nu se da indemnizatie pentru grad de handicap usor...dar culmea ca CCC il prelungesc la 3 ani dar fara indemnizatie...Traim in Romania
Pot sa ii actionez in instanta? Deja m-am saturat sa ma milogesc pentru drepturile mele.
1. Nu este prevazut niciunde ceea ca vi s-a spus.

2. - Va recomand sa puneti intrebarea si la ANPIS, pe e-mail, la: anps@pretatiisociale.ro.
- Scrieti exact asa cum ati scris aici.
Puteti sa-i actionati in instanta pe cei de la AJPIS pentru refuzul de a va acorda indemnizatia respectiva.
freeelis a scris:

Puteti sa-i actionati in instanta pe cei de la AJPIS pentru refuzul de a va acorda indemnizatia respectiva.

Alta problema este faptul ca m-au sunat si mi-au spus ca nu se da indemnizatia si cand le-am cerut refuzul in scris am ramas vorbind singur,,,chiar suntem in tara lui Papura Voda?