avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 502 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Prelungire CCC si indemnizatie copil cu handicap usor
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Prelungire CCC si indemnizatie copil cu handicap usor

Buna ziua
Am o problema privind prelungirea CCC si a indemnizatiei pana la 3 ani pentru copil incadrat in grad de handicap usor.
Copilul implineste 2 ani pe 15 martie, am facut dosarul pentru prelungire CCC toate bune si frumoase pana mi s-a spus ca in cazul gradul de handicap usor nu beneficiez de indemnizatie ci doar de la grad de handicap mediu in sus.
Imi prelungeste CCC pana la 3 ani dar nu imi plateste indemnizatie.
Am ciiti in OUG 111/2010 ;"(4) Pentru copilul cu handicap concediul pentru cresterea copilului se acorda pana la implinirea de catre acesta a varstei de 3 ani, iar indemnizatia aferenta se acorda in cuantum de 75% din media veniturilor nete realizate pe ultimele 12 luni si nu poate fi mai mica de 600 lei si nici mai mare de 3.400 lei. "
Aici spune copil cu handicap fara a preciza usor/ mediu/ grav.
Ei sustin ca ar fi ceva ordonanata in care spune ca doar de la handicap mediu se da indemnizatie dar nu spn care ar fi aceasta ordonanta...
Ce pot sa fac in aceasta situatie?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 11:17, 19 Martie 2016
Depuneti o sesizare la ANPIS - Agenţia Naţională pentru Plăţi şi Inspecţie Socială , e-mail : anps@prestatiisociale.ro
Aparent au gasit o "portita" si tin cu dintii de ea...
Eu am o hotarare de la Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Iași privind incadrarea in handicap usor.
Cei de la Agentia Judeteana de Plati spun ca indemnizatia se da in baza unui certificat de handicap. Certificat pe care cei de la DGASPC nu il emit.
Oare e alta gaselnita?
1. Trebuie sa aveti un certificat de incadrare in grad de handicap pentru copil.

2. In baza hotararii pe care o aveti trebuie sa va elibereze certificatul de handicap.

3. Mergeti la comisia medicala care va elibereaza certificatul de handicap.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Gradul de handicap influenteaza plata indemnizatiei? sunrise2 sunrise2 Buna ziua, O prietena a nascut un baietel, a optat pentru a ramane in CCC un an, cu plata unei indemnizatii maxime de 3400 lei. La 9 luni, baietelul a obtinut ... (vezi toată discuția)
Prelungirea concediului de crestere a copilului de la 2 la 3 ani (copil cu dizabilitate) Adrianabuz Adrianabuz Buna seara, Problema mea tine de documentatia necesara depunerii dosarului de prelungire si de momentul depunerii acestuia: - cu cat timp inainte de ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil cu handicap emilianicolau emilianicolau In cazul copilului cu handicap ( certificat grav sever ) tatal este obligat sa isi ia o luna de concediu crestere copil in primul an de viata al copilului? ... (vezi toată discuția)