Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Prelungire CCC si indemnizatie copil cu handicap usor
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Prelungire CCC si indemnizatie copil cu handicap usor

Buna ziua
Am o problema privind prelungirea CCC si a indemnizatiei pana la 3 ani pentru copil incadrat in grad de handicap usor.
Copilul implineste 2 ani pe 15 martie, am facut dosarul pentru prelungire CCC toate bune si frumoase pana mi s-a spus ca in cazul gradul de handicap usor nu beneficiez de indemnizatie ci doar de la grad de handicap mediu in sus.
Imi prelungeste CCC pana la 3 ani dar nu imi plateste indemnizatie.
Am ciiti in OUG 111/2010 ;"(4) Pentru copilul cu handicap concediul pentru cresterea copilului se acorda pana la implinirea de catre acesta a varstei de 3 ani, iar indemnizatia aferenta se acorda in cuantum de 75% din media veniturilor nete realizate pe ultimele 12 luni si nu poate fi mai mica de 600 lei si nici mai mare de 3.400 lei. "
Aici spune copil cu handicap fara a preciza usor/ mediu/ grav.
Ei sustin ca ar fi ceva ordonanata in care spune ca doar de la handicap mediu se da indemnizatie dar nu spn care ar fi aceasta ordonanta...
Ce pot sa fac in aceasta situatie?
Depuneti o sesizare la ANPIS - Agenţia Naţională pentru Plăţi şi Inspecţie Socială , e-mail : anps@prestatiisociale.ro
Aparent au gasit o "portita" si tin cu dintii de ea...
Eu am o hotarare de la Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Iași privind incadrarea in handicap usor.
Cei de la Agentia Judeteana de Plati spun ca indemnizatia se da in baza unui certificat de handicap. Certificat pe care cei de la DGASPC nu il emit.
Oare e alta gaselnita?
1. Trebuie sa aveti un certificat de incadrare in grad de handicap pentru copil.

2. In baza hotararii pe care o aveti trebuie sa va elibereze certificatul de handicap.

3. Mergeti la comisia medicala care va elibereaza certificatul de handicap.