Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire salariu
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire salariu

In situatia in care unui salariat ii inceteaza contractul individual de munca si are retinere, sunt obligat sa anunt Biroul Executor Judecatoresc?
Obligatia apartine angajatorului care in acest raport juridic are calitatea de tert poprit.
Daca angajatorul nu a informat executorul judecatoresc, ce se poate intampla? Conform carui articol din lege este obligat?
art.787alin.(2) :"dacadebitorul paraseste unitatea fara ca aceasta sa cunoasca noul loc de munca, ea il va incunostinta pe creditor despre aceasta imprejurare..."