Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Plângere împotriva ordonanţei de respingere a ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Plângere împotriva ordonanţei de respingere a plângerii împotriva rezoluţiei de clasare

Bună ziua,
Vă rog să-mi spuneţi dacă aveţi cunoştinţă măcar de o singură admitere, de către Camera preliminară a Curţii de Apel, a unei plângeri împotriva ordonanţei de respingere a plângerii împotriva rezoluţiei de clasare, dacă plângerea a fost împotriva unui judecător - mă refer în Romania, evident.
Mulţumesc.
Pentru ce fapta?
Neglijenţă în serviciu şi fals intelectual . Între timp s-a rezolvat, conform statisticilor, adică s-a respins, plus justiţiabilul e bun de plată :) Asta cu toate dovezile că judecătorul a încălcat 6 articole din Codul de procedură civilă şi procurorii au apreciat că judecătorii nu judecă după un anume algoritm, ci numai după propria conştiinţă. Mai mult, judecătorul a încălcat art. 6.1 CEDO, în sensul încălcării puterii lucrului judecat şi a autorităţii lucrului judecat :)
Nu am auzit de actiuni impotriva magistratilor corupti castigate decat cu exceptia unor spagari care au devenit indezirabili ca Mircea Moldovan, Viorica Dinu si altii de la Tribunalul Bucuresti despre care puteti citi in presa.

Faceti ca mine, introduceti procurorul in plangerea penala si reintroduceti plangerea penala si astfel redeschideti cazul ori de cate ori este falsficata o ordonanta de clasare. Procurorul are obligatia de a strange probele si afla adevarul cf. art. 5 din CPP si motiva in fapt si de drept ordonanta cf. art. 286 (2) d) si art. 306 din CPP in conditiile legii adica conform principiului legalitatii cf. art. 2 din CPP si conform principiului aflarii adevarului cf. art. 5 din, neputandu-se retine ca falsificarea ordonantei poate constitui o motivare in fapt si de drept in conditiile legii adica cu respectarea principiului legalitatii cf. art. 2 din CPP si respectarea principiului aflarii adevarului cf. art. 5 din CPP, precum aceste ordonante nu se pot retine ca fiind ordonante temeinice ci ordonante falsificate fiindca autoritatea deriva din lege cf. art. 124 din CR “Justitia se infaptuieste in numele legii”, respectiv se desfasoara conform principiului legalitatii cf. art. 1 (5) din CR si principiului aflarii adevarului derivat al principiului legalitatii si al dreptului fundamental al accesului liber la justitie mai precis al dreptului la un proces echitabil, precum este asimilat notiunii de justitie sau restaurarea ordinii de drept, evident orice ordonanta contrara ordinii de drept fiind nelegala sau nula de drept sau autoritate de drept, neechitabila, si prin urmare netemeinica