Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Informatii referitoare angajat si CIM.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Informatii referitoare angajat si CIM.

Buna seara,
Va rog sa imi raspundeti ce poate face un angajat care timp de 3 ani a fost mintit de patron ca are acte angajare depuse,lucra cite 16 ore pe zi si pontat in fisa de pontaj cu 8 ore/zi,fara a semna stat de plata lunar iar in ultimele luni patronul rafuza sa mai dea acel salariu care a fost promis la angajare si il plateste dupa cit vrea . in adeverinta de la casa de pensii figureaza cu cite 2 ore pe zi citeva zile pe luna,iar in unele luni bagat in concediu fara plata desi nu a facut nici o cerere si semnat nimic de instiintare.Mentionez ca am acte doveditoare acelor relatate mai sus.Multumesc .
1. Art.16 (3) C.mun. : Angajatorul este obligat ca, anterior inceperii activitatii, sa inmaneze salariatului un exemplar din contractul individual de munca.

Art. 260 C.mun.
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
p) incalcarea prevederilor art. 16 alin. (3), cu amenda de la 1.500 lei la 2.000 lei.

(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.

2. Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.