avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 607 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... teren aferent casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

teren aferent casa

am titlu de proprietate pt un teren de180mp pe care este constrita casa in suprafata de cca 100 mp.
acest teren este delimitat de vecin printr-un gard ce delimiteaza o suprafata de 230 mp, deci diferenta de 230-180=50mp apartin primariei.
cum pot proceda pt a beneficia de cei 50mp pt folosinta?
exista riscul ca vecinul meu sa intre in posesia acestui teren, in care caz hotarul cu el ar trece chiar la peretele casei?
Cel mai recent răspuns: sarar , utilizator 08:39, 8 August 2009
cei 50 mp pot sa apartina primariei sau pot sa apartina vecinului, depinde de actele de proprietate. ar trebui sa faceti cadastrul proprietatii si sa cereti expertului cadastrist sa verifice clanurile existente la primarie pentru a va lamuri de situatia juridica a celor 50 mp.
el poate afla si daca apartin vecinului, daca acesta si-a facut cadastrul si a intabulat imobilul, pentru ca acest lucru va rezulta din datele pe care le va obtine de la oficiul de cadastru.
in principiu, daca cei 50 mp sunt ai primariei, puteti sa faceti o cerere de concesiune la primarie, dar trebuie sa stiti ca teoretic concesiunea se acorda prin licitatie. cred ca puteti afla mai multe informatii de la biroul / persoana de la primarie care se ocupa de concesiuni.
alexgrigoriu a scris:

cei 50 mp pot sa apartina primariei sau pot sa apartina vecinului, depinde de actele de proprietate. ar trebui sa faceti cadastrul proprietatii si sa cereti expertului cadastrist sa verifice clanurile existente la primarie pentru a va lamuri de situatia juridica a celor 50 mp.
el poate afla si daca apartin vecinului, daca acesta si-a facut cadastrul si a intabulat imobilul, pentru ca acest lucru va rezulta din datele pe care le va obtine de la oficiul de cadastru.
in principiu, daca cei 50 mp sunt ai primariei, puteti sa faceti o cerere de concesiune la primarie, dar trebuie sa stiti ca teoretic concesiunea se acorda prin licitatie. cred ca puteti afla mai multe informatii de la biroul / persoana de la primarie care se ocupa de concesiuni.

cei 50mp, prin planul cadastral nu apartin vecinului ci primariei.
in cazul unei licitatii de concesiune se va lua in considerare faptul ca acest teren care este de fapt o fasie de 1,5-2m ce inconjoara casa pe doua laturi este necesara acesteia pt acces la 2 pereti ai casei , un perete avand si usa iar celalalt ferestre?
pt acest motiv am drept de preemtiune, si cat ar influenta acest drept licitatia?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Violarea domiciliului dimucosmin dimucosmin În lipsa și fără permisiunea mea, vechiul proprietar de la care am cumpărat un teren și pe care am construit casa in care locuiesc a intrat cu 2 mașini ... (vezi toată discuția)
Probleme cadastru dany0078 dany0078 Buna ziua, prin anul 2000,mama mea si sotul ei,au cumparat o casa construita pe 100 mp. Casa a facut parte dintr-o proprietate mai mare,cu doua ... (vezi toată discuția)
Cadastru MonicaGuly MonicaGuly Buna ziua! Intrebarea mea este: In urma cu 22 de ani, am cumparat de la vecina din spatele casei, 50mp de teren. Nu am facut cadastru pe el pt ca pe vremea ... (vezi toată discuția)