avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 757 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... blocare conturi ANAF
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

blocare conturi ANAF

Buna ziua
Am o informatie cum ca ANAF-ul nu are dreptul sa blocheze conturile unei Asociatii de Proprietari. Daca este adevarat, as vrea sa stiu daca stie cineva daca este asa, si care este actul juridic care reglementeaza acest lucru
Multumesc pentru ajutor
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 10:21, 21 Martie 2016
Este o informatie eronata
ANAF-ul poate dispune blocarea conturilor oricarei persoane juridice
Interesati-va sa aflati in 2015 cate asociatii de proprietari din tara au fost executate silit de catre ANAF,care a blocat conturile acestora,
Exista situatii in care datorita lipsei conturilor bancare,ANAF a comunicat somatii de plata direct proprietarilor membrii ai unor asociatii de locatari/proprietari care se inregistreaza cu debite si impotriva carora ANAF a demarat procedura de executare silita
Ultima modificare: Luni, 21 Martie 2016
ynocentta, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Primarii cu datorii catre societatile comerciale iarina_73 iarina_73 Buna dimineata! Va rog sa ma ajutati cu un sfat. La societatea la care lucrez sunt foarte multe creante de recuperat de la primariile cu care am incheiate ... (vezi toată discuția)
Executare silita asociatie proprietari rosuione rosuione Cum poate fi executata silit o asociatie de proprietari de catre un furnizor in conditiile in care asociatia nu detine bunuri? Multumesc! (vezi toată discuția)
Poprirea contului bancar clauc clauc Buna tuturor vreau sa va aduc si eu un subiect in actualitate. Am intarziat plata TVA + taxe aferente , in cuantum de 20000 ron sau 200 mil lei vechi si mi ... (vezi toată discuția)