avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1724 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezbatere succesiune in instanta in lipsa celorlalti ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezbatere succesiune in instanta in lipsa celorlalti mostenitori care au domiciliu necunoscut

Detin Titlurile de proprietate ale terenurilor agricole si intravilan (in sat) ale bunicii mele (in viata la data intrarii in vigoare a legii 18). Nu s-au facut acte de succesiune/mostenire pentru aceste terenuri nici dupa decesul parintilor mei adica 1. mama = fiica buniciii mele si 2. nici dupa decesul tatalui meu. In drept ar fi 2 (doi ) veri ai mei poate in viata - dar cu domiciliu necunoscut (= in strainatate).
In ce caz ma aflu eu in termeni juridici pentru a intra in depline drepturi asupra tuturor acestor terenuri prin actiune in instanta ?
Va multumesc
CU STIMA:)
Deschideti succesiunea bunicii , si a mamei mentionanad in masa succesorala terenul din titlu. Daca verii si autorul lor nu au avut niciodata folosinta terenului , nu au achitat impozit solicitati sa fie declarati straini de succesiunea bunicii , prin neacceptarea in termenul legal (6 luni sau un an pe legea noua) si veti fi singurul mostenitor. Veti chema in judecata si pe cei doi veri , citandu-i la ultimul domiciliu cunoscut, prin afisare la usa instantei si prin mica publicitate

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Deschidere succesiune. Kenoake Kenoake Buna ziua, Am si eu o intrebare,care sunt pasii deshiderii unei succesiuni in urmatoarele conditii:tatal meu a decedat,s-a facut succesiune o pentru bunurile ... (vezi toată discuția)
Succesiune dupa bunici Hadryana Hadryana Bunicii mei au decedat inainte de \'89. Au avut trei fii: un fiu (tatal meu) si doua fiice.. Tata (T) si una dintre fiice (E) sunt decedati de peste 10 ani iar ... (vezi toată discuția)
Succesiune sammy44 sammy44 Vreau sa fac succesiune dupa bunicii mei, detin 2 titluri de proprietate , unul pe numele bunicului in favoarea bunicii , celalalt pe numele bunicii , cele 2 ... (vezi toată discuția)