Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contractul de terminat de munca si sarcina
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contractul de terminat de munca si sarcina

Buna ziua, va rog sa ma lamuriti in legatura cu urmatorul aspect: am un contract de munca determinat, care expira in 19 iunie 2017. Intentionez sa mai fac un copil, si as vrea sa intreb ce se intampla daca eu raman insarcinata inainte de expirarea contractului, mai precis daca firma este obligata sa imi prelungeasca contractul, sau cum se procedeaza. As vrea sa mi se prelungeasca pe nedeterminat, ar fi ideal.
Va multumesc!!
Buna seara,
Firma nu este obligata sa va prelungeasca CIM la data expirarii, chiar daca a luat la cunostinta de starea dvs de graviditate.
La expirarea CIM, daca sunteti deja in CCC veti beneficia incontinuare de indemnizatie, iar daca inca nu ati nascut, atunci puteti solicita indemnizatie de somaj. In functie de starea dvs din acea perioada, depuneti la AJOFM certificatele medicale de concediu de maternitate sau/si solicitati CCC.