avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1515 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Luarea copilului cu forța din sala de judecata
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Luarea copilului cu forța din sala de judecata

Ce părere aveți, se poate lua cu forța un minor în baza unei hotărâri judecătorești definitive dacă copilul nu vrea?
Ma refer la situatia în care nu e deschisa executarea silita sau chiar de ar fi deschisa executarea, se ridica intrebarea daca ar avea sau nu dreptul sa îl ia fără voia sa din incinta tribunalului?
În opinia mea nu are dreptul de a lua copilul fără voia sa chiar dacă are o hotărâre judecătorească respectivul parinte.
Aștept și alte păreri și eventual argumente...

În trecut am avut o situație în care instanta s-a enervat foarte tare și a zis ca mama sa dea copilul la tata sa plece în străinătate cu el sau sa îl ducă ea.
I-am arătat eu o hârtie dar avea ce avea cu mama copilului de parca nu înțelegea ce scrie în acel înscris.
E adevărat ca nu se putea ce vroia instanta din motive obiective și ceea ce nu se poate nu ai cum sa realizezi...
Tatăl nici nu era măcar prezent la judecata...si nici nu se putea sa vina imediat ca nu era în tara...
Ultima modificare: Miercuri, 23 Martie 2016
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 09:17, 24 Martie 2016
Copilul nu are ce cauta la tribunal cand hot ramane definitiva, iar situatiile dvs din trecut nu fac obiectul forumului.
Va rog deschideti subiecte cu situatii posibile, nedumeriri reale.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Luare copilului direct de la judecator dupa audiere fara executare silita CLAUDIU LASCOSCHI CLAUDIU LASCOSCHI Ce părere aveți, se poate lua cu forța un minor în baza unei hotărâri judecătorești definitive dacă copilul nu vrea? Ma refer la situatia în care nu ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, retinere minor manuelbr manuelbr eu am un baiat de 3 ani si sunt divortat. prin instanta s-a hotarat programul de vizita avand in vedere ca fosta sotie nu m-a lasat sa-mi vad copilul de prea ... (vezi toată discuția)
Anulare executare hotarare judecatoreasca privind domiciliul ... Ioanamsn Ioanamsn Anulare executare hotarare judecatoreasca privind domiciliul minorului. Buna ziua! Intampinam urmatoarea situatie. Cumnata mea a plecat de acasa in urma unor ... (vezi toată discuția)