Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Luarea copilului cu forța din sala de judecata
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Luarea copilului cu forța din sala de judecata

Ce părere aveți, se poate lua cu forța un minor în baza unei hotărâri judecătorești definitive dacă copilul nu vrea?
Ma refer la situatia în care nu e deschisa executarea silita sau chiar de ar fi deschisa executarea, se ridica intrebarea daca ar avea sau nu dreptul sa îl ia fără voia sa din incinta tribunalului?
În opinia mea nu are dreptul de a lua copilul fără voia sa chiar dacă are o hotărâre judecătorească respectivul parinte.
Aștept și alte păreri și eventual argumente...

În trecut am avut o situație în care instanta s-a enervat foarte tare și a zis ca mama sa dea copilul la tata sa plece în străinătate cu el sau sa îl ducă ea.
I-am arătat eu o hârtie dar avea ce avea cu mama copilului de parca nu înțelegea ce scrie în acel înscris.
E adevărat ca nu se putea ce vroia instanta din motive obiective și ceea ce nu se poate nu ai cum sa realizezi...
Tatăl nici nu era măcar prezent la judecata...si nici nu se putea sa vina imediat ca nu era în tara...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Copilul nu are ce cauta la tribunal cand hot ramane definitiva, iar situatiile dvs din trecut nu fac obiectul forumului.
Va rog deschideti subiecte cu situatii posibile, nedumeriri reale.