Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Anulare contract vanzare-cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Anulare contract vanzare-cumparare

Buna ziua,
Acum 10 ani parintii sotului meu au mers la notar si au incheiat un contract de vanzare cumparare pentru sotul meu si fratele acestuia. Contractul de vanzare cumparare a fost incheiat la suma de 30.000 lei, suma care binenteles ca ei nu au achitat-o parintilor lor. Fratele sotului meu este divortat si soti doreste o suma foarte mare pentru partea care ii revine in baza acestui contract. Mentionez ca ea solicita pret mult mai mare chiar daca noi i-am demonstrat preturile in baza grilelor notariale din acest an. Putem sa o despagubim cu 1/4 din cei 30.000 lei din 2006 sau acel act poate fi anulat ? Parintii sunt amandoi decedati.
Cum nu a fost platit pretul se poate constata nulitatea contractului de v/c, imobilul revine in patrimoniul vanzatorilor iar cum acestia sunt decedati atunci va intra in masa succesorala de care vor beneficia doar fratii fara sotii.