Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Drepturi autor fotografie - brand / nume fictiv
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Drepturi autor fotografie - brand / nume fictiv

Daca produc fotografii, dar vreau sa fie publicate sub un brand personal / nume fictiv , care NU are numele meu de persoana, cum procedez pt a avea drepturile de autor, eu persoana? Adica poate desfiintez numele sub care sunt acum publicate, este un pseudonim. Cum pot sa pastrez eu, persoana, drepturile totale asupra fotografiilor?
Drepturile de autor le are autorul fotografiilor, daca prin contract/licentiere nu se prevede altfel.