Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Copyright pentru activitate online
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Copyright pentru activitate online

Buna seara. Am o pagina de facebook unde postez sub pseudonim aforisme, creatii personale si as dori sa stiu cum pot sa obtin drepturi de autor asupra lor. Imi cer scuze daca nu este exprimarea corecta, am cautat tot felul de informatii pe internet si nu am inteles care este procedura, diferenta dintre drepturi de autor, copyright sau marca inregistrata. Pe viitor planuiesc sa public si carti, tot sub acelasi pseudonim, asa ca vreau sa ma asigur ca numele si munca imi sunt protejate.
Va multumesc anticipat.
Din moment ce au fost operele dvs. si le-ati postat pe Facebook, ati conferit companiei Facebook o licenta de a face ce vrea cu ele, cand vrea si unde vrea.