Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... grupa de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

grupa de munca

Buna seara,
Am nevoie de niste lamuriri. cine trebuie sa cotizeze pentru a beneficia de grupa de munca?daca trebuie sa cotizeze angajatorul si acesta nu a facut-o poate fi obligat sa plateeasca retroactiv?
multumesc
Buna seara,
Nu mai exista grupe de munca ci conditii normale, deosebite si speciale de munca. Angajatorul achita contributia la CAS corespunzatoare conditiilor de munca normale, deosebite sau speciale.
balauflo a scris:

.....daca trebuie sa cotizeze angajatorul si acesta nu a facut-o poate fi obligat sa plateeasca retroactiv?
multumesc

Art.40 C.mun.
....
(2) Angajatorului in revin, in principal, urmatoarele obligatii:
....
f) sa plateasca toate contributiile si impozitele aflate in sarcina sa, precum si sa retina si sa vireze contributiile si impozitele datorate de salariati, in conditiile legii;
.....

In situtia in care locul dvs de munca era incadrat intr-o gupa de munca sau in conditii desosebite ori speciale de munca, angajatorul avea obligatia de a achita c.a.s. aferenta acestor conditii.
In situatia in care nu a facut-o el poate fi obligat sa achite asa ceva si retroactiv.

multumesc