Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Anulare proces-verbal
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Anulare proces-verbal

Buna ziua,
Am primit o amenda contraventionala, pe care doresc sa o contest.
Va rog sa-mi spuneti daca este bine sa o achit in termenul de 15 zile, chiar daca introduc plangerea, sau sa astept rezultatul instantei?
In cazul in care am castig de cauza, banii imi for fi returnati?
Multumesc!
1 - procesele verbale nu au termen de plata indicat
2 - se pot intr-adevar contesta in termen de 15 zile

orice suma ati achita din PV, in cazul admiterii contestatiei, se poate recupera integral
dietmarkrutsch a scris:
1 - procesele verbale nu au termen de plata indicat

Împreună cu procesul-verbal de contravenție se comunică și înștiințarea de plată, care conține această mențiune. Înștiințarea nu este un document separat, ci face parte din corpul procesului-verbal de contravenție. Ea se regăsește în partea de jos a acestuia. Mai jos aveți art. 25, alin. (3) din O.G. nr. 2/2001 privind regimul juridic al contravenţiilor.
(3) În situaţia în care contravenientul a fost sancţionat cu amendă, precum şi dacă a fost obligat la despăgubiri, o dată cu procesul-verbal, acestuia i se va comunica şi înştiinţarea de plată. În înştiinţarea de plată se va face menţiunea cu privire la obligativitatea achitării amenzii la instituţiile abilitate să o încaseze, potrivit legislaţiei în vigoare şi, după caz, a despăgubirii, în termen de 15 zile de la comunicare, în caz contrar urmând să se procedeze la executarea silită.
Ok, multumesc pentru raspunsuri. Contest si nu voi plati.