Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Inmatriculare masina Germania (de la firma)
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Inmatriculare masina Germania (de la firma)

Buna ziua! Vreau sa achizitionez o masina adusa din Germania de catre un intermediar. Masina nu are numere, nici de Germania, nici numere rosii de Romania. Proprietarul este firma, si imi poate oferi contract de v-c intre el si vanzatorul din Germania, Brief mare si Brief mic, plus factura de la firma lui si contract de v-c intre mine si el. Intrebarea mea este: pentru a inmatricula masina in Romania, mai am nevoie de altceva de la acest intermediar-firma? Am nevoie de certificat fiscal? El spune ca nu, ca este de ajuns doar factura pe care mi-o ofera el.
Este obligatoriu necesar certificat fiscal
Chiar daca in brief este trecut proprietarul din Germania?