avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 532 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Violare corespondenta - momentul consumarii ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Violare corespondenta - momentul consumarii infractiunii

am deschis cutia postala a unui vecin pentru a ma uita de plicurile mele.
am fost reclamat de vecin la politie ca i-am violat corespondenta in conditiile in care eu nu am deschis nici un plic negasind acolo plicurile mele.
un sfat va rog daca aceasta e vre-o infractiune??
Postasul obisnuia sa puna si corespondenta dumneavoastra in cutia postala a vecinului?
nici acum nu mi-au venit plicurile ..eu am mai gasit plicuri straine in posta mea.
in posta respectiva erau mai multe plicuri

Ultima modificare: Sâmbătă, 26 Martie 2016
ionut082, utilizator
Cel mai bine ar fi fost sa-l rugati pe vecin sa se uite si sa va dea plicurile dumneavoastra.
Acuma fapta e consumata . Posibil sa primiti doar o amenda.
ma intereseaza daca e caz penal daca nu restul nu conteaza
multumesc ptr raspunsuri
Dacă nu ați deschis nicio scrisoare, nu poate fi vorba despre vreo infracțiune, gen ,,violarea secretului corespendenței,,. Desigur că ar fi fost mai corect să nu deschideți dvs. cutia ci să îl întrebaț frumos pe vecin dacă , din întâmplare, există vreo scrisoare destinată dvs. în cutia dumnealui. Dacă vecinul reclamă altceva decât ați făcut, trebuie să facă dovada acelui fapt.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Violarea corespondentei tatami2013 tatami2013 Acum cateva luni de zile am observat ca nu mai gasesc in cutia postala corespondenta ( scrisori, facturi utilitati,etc.,etc.) . Am schimbat de mai multe ori ... (vezi toată discuția)
Violarea corespondentei ContSters141851 ContSters141851 Buna!Va rog sa ma ajutati!Toate plicurile primite la cutia postala sunt deschise de anumiti vecini(stiu sigur cine).Facturile sunt lasate inapoi ... (vezi toată discuția)
Violare corespondenta nairam63 nairam63 Buna ziua, Vin cu urmatoarea problema: Postasul a lasat o [b]scrisoare cu confirmare de primire[/b] sotiei mele. Si acum citez din regulamentul Postei Romane ... (vezi toată discuția)